Co to jest stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski - co oznacza?  Z pewnością każda osoba, która kiedykolwiek poszukiwała swojego wymarzonego mieszkania, spotkała się z tym terminem. Jest on powszechnie wykorzystywany w stosunku do nieruchomości oferowanych na rynku pierwotnym. Co w praktyce oznacza? W kilku podpunktach przybliżymy najważniejsze informacje na ten temat.

Stan deweloperski - jak go zdefiniować?

Co to jest stan deweloperski? Określenie to dotyczy ofert prezentowanych przez inwestorów, dbających o atrakcyjność nowych lokali na wielu płaszczyznach. Niestety - nie ma jednej, w pełni wyczerpującej definicji terminu “stan deweloperski” tym bardziej, że nie precyzuje go żaden akt prawny. Bywa, że wyobrażenie nabywcy o standardzie lokalu, którym jest zainteresowany, różni się od tego, jak ostatecznie przekazuje go deweloper. Warto zatem wiedzieć, co wchodzi w stan deweloperski rozpatrywanej nieruchomości, aby podjąć świadomą decyzję o zakupie mieszkania.  

Czy da się zatem w łatwy sposób wytłumaczyć, co to znaczy stan deweloperski? Najprościej mówiąc jest to określony standard wykończenia lokalu, który został oddany do sprzedaży. Każdy deweloper wyznacza własne standardy realizowanych nieruchomości i wykonuje założony przez siebie zakres prac wykończeniowych. Spisany jest on w umowie zakupu nieruchomości. Warto więc dokładnie się z nim zapoznać. Jest to ogólny zarys tego, co obejmuje stan deweloperski. Niekiedy deweloperzy, chcąc uatrakcyjnić ofertę, poszerzają ten zakres, dodając tym samym walory użytkowe lub estetyczne swoim lokalom. 

Oczywiście w zależności od tego, co wchodzi w stan deweloperski mieszkania, cena lokalu również się zmienia - im więcej udogodnień, wykonanych prac, tym będzie ona wyższa. Jednakże na prace wykonane przez dewelopera otrzymamy gwarancję, ponadto zaoszczędzimy sporo czasu naszym przyszłym ekipom remontowym. Mieszkanie deweloperskie Poznań to z pewnością ciekawa alternatywa względem lokali z rynku wtórnego - nawet najbardziej rozbudowany standard deweloperski wciąż daje wiele możliwości aranżacyjnych bez konieczności przerabiania tego, co zastajemy.

Co wchodzi w stan deweloperski mieszkania?

Jak już wspomnieliśmy każdy deweloper wykańcza mieszkania w innym standardzie. Aby dowiedzieć się, co obejmuje stan deweloperski, najlepiej udać się do biura sprzedaży lub odbyć szczegółową rozmowę telefoniczną. Warto także poprosić doradcę o dane na temat lokalu w formie papierowej lub elektronicznej, by móc na spokojnie porównać standardy różnych deweloperów i wybrać ten najbliższy oczekiwaniom. Znajdziemy w nich informacje, np. o wykorzystanych podczas budowy materiałach, rodzaju zastosowanego ogrzewania, stolarce okiennej, czy dodatkowych elementach wyposażenia, takich jak wideodomofon, rolety elektryczne itp. Wiele osób może się pozytywnie zaskoczyć sprawdzając, co wchodzi w stan deweloperski.

Jak widać trudno w kilku słowach opowiedzieć o tym, co oznacza stan deweloperski. W zależności od dewelopera w ramach standardu w lokalu możemy spotkać przykładowo następujące rozwiązania:

  • ogrzewanie podłogowe lub kaloryfery,
  • parapety z drewna, konglomeratu lub PCV, 
  • wykończone płytkami lub drewnem balkony oraz tarasy, 
  • zagruntowane a nawet pomalowane białą farbą ściany,
  • rolety antywłamaniowe lub żaluzje fasadowe.
  • cieszącę się sporą popularnością mieszkania z ogródkiem Poznań. Mogą być wyposażone w zawór z wodą oraz dodatkowe oświetlenie. 

Mieszkanie w stanie deweloperskim - co dalej? Po odbiorze lokalu można śmiało przystąpić do prac wykończeniowych.

Oczywiście skala prac do wykonania będzie inna w zależności od metrażu lokalu. Bez wątpienia szybciej wykończymy mieszkania dwupokojowe Poznań niż mieszkania trzypokojowe Poznań. Warto przyjrzeć się często oferowanej przez deweloperów opcji “wykończenia mieszkania pod klucz”. Wówczas nie tylko otrzymamy projekt wykonany przez doświadczonych architektów, ale także oszczędzimy sporo  czasu i stresu związanego z poszukiwaniem ekip remontowych oraz zakupem materiałów. Odbieramy lokal gotowy do zamieszkania, urządzony zgodnie z naszymi oczekiwaniami. 

Zdecyduj się na sprawdzone mieszkania w stanie deweloperskim 

Już wiesz co to znaczy mieszkanie w stanie deweloperskim. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wykończeniem lokalu, warto postawić na sprawdzonego dewelopera, którego już zrealizowane inwestycje cieszą się dobrą opinią. Dobrym wyborem są zatem mieszkania na sprzedaż Poznań Palacza - cieszą się one dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na standard wykończenia, ale i ciekawy projekt budynku, w którym się znajdują. Nowoczesna elewacja, duże okna, jasna ekspozycja, rozwiązania proekologiczne - to tylko niektóre z zalet całego obiektu. 

Zobacz dostępne nowe mieszkania w Poznaniu!

TOP