Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

W Poznaniu obserwujemy wciąż spore tempo budowy osiedli, przez co pierwotny rynek nieruchomości obfituje w wiele atrakcyjnych ofert. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, aby było gotowe do zamieszkania? Jakich kosztów powinniśmy się spodziewać, inwestując, np. w mieszkania na sprzedaż Poznań Palacza? Aby udzielić odpowiedzi na te pytania, pod uwagę należy wziąć wiele czynników - jakich? Podpowiadamy poniżej. 

W Poznaniu obserwujemy wciąż spore tempo budowy osiedli, przez co pierwotny rynek nieruchomości obfituje w wiele atrakcyjnych ofert. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, aby było gotowe do zamieszkania? Jakich kosztów powinniśmy się spodziewać, inwestując, np. w mieszkania na sprzedaż Poznań Palacza? Aby udzielić odpowiedzi na te pytania, pod uwagę należy wziąć wiele czynników - jakich? Podpowiadamy poniżej. 

Kosz wykończenia - od czego zależy?

Stan deweloperski mieszkania wcale nie oznacza, iż należy liczyć się z wyższymi kosztami wykończenia, aniżeli koszt wyremontowania lokalu z rynku wtórnego. Jest to jednak spore przedsięwzięcie, które u wielu osób wywołuje początkowe obawy. Aby uniknąć stresu i podejść do całego zagadnienia ze spokojną głową, należy wykonać szczegółowy kosztorys planowanych prac, a następnie skonfrontować go z własnymi możliwościami finansowymi. 

Licząc samodzielnie koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • wymiary mieszkania - jest to oczywisty czynnik decydujący o tym, ile ostatecznie kosztuje wykończenie stanu deweloperskiego. Im większa powierzchnia, tym więcej materiałów trzeba będzie wykorzystać. O ile pomieszczenia można meblować etapami, to zadbanie o wykończenie podłóg i ścian jest priorytetem. Na etapie wyboru materiałów nie warto oszczędzać. Pamiętaj - trwałe panele, drewniane podłogi, czy też płytki będą służyły nam dłużej, natomiast dobrze dobrana farba sprawi, że ściany przez dłuższy czas będą wyglądały świeżo,
 • koszt fachowców - tynkowanie, szpachlowanie, szlifowanie, gipsowanie, kładzenie podłóg oraz płytek. Są to prace czasochłonne i wymagają specjalistycznych narzędzi oraz doświadczenia. Nie dziwi zatem, że zadania te zleca się fachowcom. Koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim zależny jest od kilku bazowych czynników:
  • miejsce zamieszkania - niestety, w dużych miastach koszt wykończenia stanu deweloperskiego przez fachowców jest wyższy niż w małych miejscowościach,
  • rodzaj zleconych prac - oczywiście koszt robocizny wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim rośnie wraz z ilością niestandardowych prac. Proste malowanie ścian, układanie płytek czy paneli z pewnością będzie tańsze, aniżeli tapetowanie, wykonanie sztukaterii, bądź zawieszenie obrazów. Na tym etapie warto się zastanowić, czy nie opłaca się samemu wykonać najprostszych prac, by te bardziej skomplikowane oddać w ręce fachowców, 
  • cennik ekipy/firmy budowlanej - mając wybrany zakres prac z pewnością warto zrobić rozeznanie wśród kilku oferentów, aby wybrać wykonawcę, którego propozycja będzie dla nas odpowiednia. Warto przy tym przyjrzeć się opiniom poprzednich klientów oraz sporządzić umowę współpracy, która zabezpieczy interesy obu stron,
 • poziom wykończenia - wybierając inwestycję z wyższej półki, od sprawdzonego dewelopera, możemy mniej martwić się o finalny stan lokalu. Z reguły prace wykonane są w bardzo staranny sposób, a deweloper w standardzie proponuje dodatkowe wykończenie jak wewnętrzne parapety, wstępne malowanie mieszkania, czy też zewnętrzne rolety. Wszystko to pozwala na zmniejszenie zakresu wydatków na późniejszym etapie urządzania wnętrza. Warto dobrze przyjrzeć się deweloperowi, jego innym realizacjom oraz opiniom klientów. 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim. Osoby, które nie potrafią samodzielnie zrobić kosztorysu, mogą zlecić jego wykonanie pracowni architektonicznej. Usługa ta jest dodatkowo płatna, jednak pomaga dokładnie oszacować wysokość przyszłych wydatków w kontekście planowanego rodzaju wykończenia.

Stan deweloperski - czego można się spodziewać? 

Duży wpływ na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, ma stan zakupionego mieszkania. Każdy deweloper określa swój własny standard, o który warto dopytać przed dokonaniem zakupu. W nowych inwestycjach najczęściej w cenie mieszkania inwestor otrzymuje:

 • instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami w każdym z pomieszczeń,
 • drzwi wejściowe antywłamaniowe,
 • instalację domofonową wraz z jednostką,
 • ściany przygotowane pod malowanie lub pokryte już białą farbą,
 • instalacje wodne - warto dopytać, czy znajdują się w ścianie, czy poprowadzone zostały natynkowo, 
 • wypusty świetlne zakończone kostkami, 
 • gniazdka i kontakty, 
 • wylewkę betonową na podłodze,
 • wykończony balkon. 

Mieszkania deweloperskie w Poznaniu (najczęściej te na parterze) mają także zamontowane rolety antywłamaniowe lub przygotowane pod ich montaż otwory i instalacje. Doświadczeni deweloperzy oferują także możliwość dokonania zmian lokatorskich przed odebraniem lokalu. Warto dopytać o procedurę takich czynności oraz możliwy termin ich wykonania. Co prawda ta usługa jest dodatkowo płatna, jednak może okazać się sporo tańsza, niż samodzielne wprowadzanie zmian przez wynajmowaną dodatkowo ekipę remontową.

Jak przeliczyć koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim? 

Zarówno koszt wykończenia łazienki w stanie deweloperskim, salonu, sypialni, czy też kuchni można przeliczać jako cenę za 1 metr² na mieszkanie, lub na poszczególne pomieszczenia. Bardziej powszechna jest pierwsza metoda, gdyż pokazuje nam wydatek w skali całego lokalu. Warto to skonfrontować z powierzchnią oferowanych lokali. Inaczej kształtować się będzie taki model rozliczenia, gdy rozważać będziemy mieszkania dwupokojowe Poznań od mniejszych powierzchniach, niż mieszkania trzypokojowe Poznań.   

Zatem ile kosztuje remont /urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim? Jak podaje portal Expander szacuje się, że trzeba przeznaczyć od 1000 zł do 1500 zł na m² (jeżeli chodzi o średni standard). Oczywiście w obliczu rosnących cen można spodziewać się, że te widełki będą się przesuwać. W przypadku standardu premium cena za m² waha się między 2200 zł a 3000 zł.  Oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt, że są to koszty podane w przybliżeniu i w zależności od oczekiwań inwestora mogą się zmienić. 

Zobacz dostępne nowe mieszkania w Poznaniu!

Zapoznaj się z naszą ofertą!

TOP